JUNGTINĖJE KARALYSTĖJE NET 700 000 PROBLEMINIŲ LOŠĖJŲ NESULAUKIA PAGALBOS?

Jungtinėje Karalystėje (JK) situacija su priklausomybe nuo azartinių lošimų yra gerokai prastesnė nei buvo manyta iki šiol. Naujausi tyrimai rodo, kad net pusė asmenų, turinčių problemų dėl lošimo, negauna pagalbos.

Labdaros organizacijos „GambleAware“ užsakymu JK buvo atlikta apklausa (apklausą vykdė bendrovė „YouGov“), kurios metu buvo nustatyta, kad 2.7 % JK gyventojų (tai yra apie 1.4 milijono britų) yra probleminiai lošėjai. Ankstesniais JK lošimų komisijos duomenimis, tokių lošėjų buvo 0.7 % JK gyventojų. Tačiau paskutinės apklausos duomenys parodė kitokią situaciją.

Ataskaitoje taip pat nurodoma, kad net 7 % gyventojų (apie 3.6 mln.) teigia buvę neigiamai paveikti kito asmens problemų dėl jo nekontroliuojamo lošimo, o 5 milijonai britų patyrė žalos, susijusios su probleminiu lošimu.

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad net pusė asmenų, priklausomų nuo lošimo, negauna jokios pagalbos, ypač moterys ir gyvenantys vargingiau, turintys žemesnį išsilavinimą. Pagrindinės kliūtys gauti reikiamą pagalbą yra paslaugų teikimo sistemos neišmanymas ir gėdos jausmas gauti probleminio lošėjo „etiketę“. Ir nors moterys yra mažiau linkusios į priklausomybę nuo lošimų, jos tris kartus dažniau nei vyrai nurodo praktines kliūtis (tokias kaip paslaugų kaina, teikimo laikas ar vieta) gauti būtiną pagalbą.

„GambleAware“ atstovas profesorius Patrikas Sturgis neatmetė tikimybės, kad probleminių lošėjų skaičius šalyje yra gerokai išaugęs vien dėl kilusios koronaviruso pandemijos ir gyventojų izoliavimosi namuose. Šie rezultatai greičiausiai paskatins JK vadovybę imtis daug griežtesnių priemonių kovoti su priklausomybe nuo azartinių lošimų.

LIETUVOS DĖMESYS AZARTINIŲ LOŠIMŲ PREVENCIJAI EUROPOS KONTEKSTE

Lošimų priežiūros tarnyba yra vienintelė institucija Lietuvoje, vykdanti azartinių lošimų priežiūrą, besirūpinanti lošėjų teisėmis ir vykdanti azartinių lošimų prevenciją. Atsakingai kuruodama savo prižiūrimą sritį, Priežiūros tarnyba savarankiškai priėmė sprendimą imtis iniciatyvos ir apsaugoti tą dalį lošėjų, kuriems kyla problemų dėl lošimo ir kurie neturi nei pakankamos informacijos, nei tinkamų galimybių sau padėti.

Nuo 2017 m. gegužės 1 d. Priežiūros tarnyba yra gavusi daugiau nei 13 300 asmenų prašymų apriboti jų galimybę lošti. Palyginus koronaviruso pandemijos laikotarpį su prieš tai buvusiu laikotarpiu, pandemijos metu prašymų gaunama dvigubai mažiau, t. y. apie 9 prašymus per dieną (anksčiau – apie 18 prašymų per dieną). Galima daryti prielaidą, kad gaunamų prašymų skaičiaus mažėjimą lėmė tai, jog karantino laikotarpiu savo veiklą sustabė antžeminės lošimų organizavimo vietos ir dėl to besikreipiančių asmenų buvo mažiau. Remiantis Priežiūros tarnybos specialistų duomenimis, jų teikiamų
konsultacijų asmenims skaičius karantino metu liko nepakitęs.

Atkreiptinas dėmesys, kad ir Lietuvoje ne visi lošėjai, turintys problemų, kreipiasi pagalbos. Dalis jų mano, kad šią problemą pajėgs įveikti savarankiškai, kita dalis jaučia gėdą ar esamas problemas neigia. Tačiau įveikti priklausomybę nuo lošimų vienam yra pakankamai sudėtinga ir ne visada įmanoma be profesionalų pagalbos iš šalies.

Karantino laikotarpis nuo azartinių lošimų priklausomybės kenčiantiems žmonėms yra itin sudėtingas. Todėl primename, kad

Priežiūros tarnyboje dirbantys psichologai ir toliau nuotoliniu būdu teikia konsultacijas ir pagalbą ne tik lošėjams, bet ir jų artimiesiems.

Jeigu jaučiate, kad Jums kyla problemų dėl lošimo, visada galite kreiptis į mūsų tarnybos psichologus telefonu: (8~ 5) 233 6241, +370 609 66676 arba elektroniniu paštu pagalba@lpt.lt