5-ERI METAI – TIEK SUKAKO APRIBOJUSIŲ SAVO GALIMYBĘ LOŠTI REGISTRUI

Norime pasidžiaugti, kad Įstatymo pagrindu 2017 m. gegužės 1 d. pradėjęs veikti Apribojusių savo galimybę lošti asmenų registras (toliau – Registras) yra ne tik vienintelis tokio pobūdžio registras Lietuvoje, bet ir sukurtas vienas pirmųjų visoje Europoje, kuris mini 5 metų veiklos sukaktį.

Šio Registro, skirto kovoti su įpročių ir potraukių sutrikimais bei padėti potraukį azartiniams lošimams turintiems asmenims, tvarkytoja yra Lošimų priežiūros tarnyba, kurios teisingu pavyzdžiu vėliau pasekė ir kitos Europos šalys.

EFEKTYVUS BŪDAS APSAUGOTI SAVE

Iniciatyva sukurti ir steigti šį registrą kilo iš lošiančių asmenų ir jų artimųjų pagalbos prašymų. Savarankiškai negebantys sukontroliuoti savo potraukio lošti, lošiantieji susidurdavo su įvairiomis skaudžiomis pasekmėmis: finansinės netektys, nuotaikų svyravimai, sutrikęs miegas, socialinės bei psichologinės problemos, kurios tiesiogiai paveikdavo ir lošiančiųjų artimuosius. Suprantama, kad Registras negalėjo tapti gydymo priemone, tačiau tai yra efektyvus būdas apsaugoti save nuo galimų atkryčių (ypatingai tuo metu, jei problemų turintis asmuo bendradarbiauja su psichinės sveikatos specialistais arba lanko įvairias reabilitacines programas).

Lošimų organizatoriai, naudodamiesi Registru, gali identifikuoti asmenis, pateikusius prašymus neleisti lošti ir tokiu būdu užtikrinti, kad jie nepatektų į lošimų organizavimo vietas ir nedalyvautų nuotoliniuose lošimuose.

Vertinant šio Registro naudą, svarbu paminėti ir tai, kad per 2017-2022 metus iš viso yra gauta 28 500 prašymų neleisti lošti. Šiuo metu aktyvių prašymų yra 10 904. Nuo registro veiklos pradžios iki dabar yra pastebimas tendencingas besikreipiančiųjų ir norinčių pateikti prašymą nebelošti skaičiaus augimas: pvz.: 2021 metais per savaitę pateiktų prašymų vidurkis buvo 143 prašymai, o štai 2022 m. vidurkis buvo – 211 prašymų.

Šiuos skaičius galime palyginti su ankstesne, savanoriška apsiribojimo programa (kuri veikė nuo 2004 iki 2017 metų), kai per visą jos gyvavimo laikotarpį iš viso buvo gauta apie 4 800 prašymų. Stebint šio Registro veiklą, kuri yra reglamentuota teisės aktais, matome, kad jis kelia didesnį visuomenės pasitikėjimą.

 

REGISTRAS – SĖKMINGAI VEIKIANTIS MECHANIZMAS

Sukurtas ir įstatymu įtvirtintas Registras – tai sėkmingai veikiantis prašymų neleisti lošti užtikrinimo mechanizmas. Lošimų priežiūros tarnybos nuomone, būtent tai lėmė didesnį pasitikėjimą valstybe ir jos sukurta asmenų, turinčių potraukį azartiniams lošimams, apsaugos sistema.  Lošimų priežiūros tarnyba tiki, kad priimtas įstatymas padėjo išgelbėti ne vieną priklausomybės paliesto asmens ir jo šeimos likimą, o kai kuriems galbūt ir įveikti nevaldomą potraukį lošti. Teigiamų atsiliepimų apie Registro naudą dažnai girdime tiek iš asmenų, apsiribojusių nuo lošimo, tiek iš jų artimųjų.

Lošimų priežiūros tarnyba džiaugiasi galėdama prisidėti prie priklausomybių paplitimo mažinimo Lietuvos visuomenėje.

Asmenys, norintys apriboti savo galimybę lošti, Priežiūros tarnybai arba lošimų organizatoriui prašymą gali pateikti vienu iš šių būdų:

 

•                    Elektroniniu būdu portale „Elektroniniai valdžios vartai“ (adresu http://www.epaslaugos.lt) tiesiogiai prisijungę ir užpildę nustatytos formos prašymą;

•                    Lošimų organizavimo vietoje, kur asmeniui bus suteikta galimybė prisijungti prie portalo „Elektroniniai valdžios vartai“;

•                    Tiesiogiai atvykę į Priežiūros tarnybą, adresu Ukmergės g. 222, Vilnius.

 

Verta paminėti, kad susidūrus su azartinių lošimų pasekmėmis, tiek lošėjai, tiek jų artimieji gali gauti nemokamas Priežiūros tarnybos psichologų konsultacijas.

Daugiau informacijos: pagalba@lpt.lt, tel. nr. (8 5) 233 6241, (8 5) 2196630.