APSISAUGOTI NUO SKOLŲ GALITE PATYS

Nuo vakar įsigaliojo Lietuvos banko paslauga, leidžianti pateikti prašymą, kurio pagrindu asmuo būtų įrašytas į sąrašą žmonių, kuriems negali būti išduotas greitasis kreditas. Panašiai kaip lošimo namuose, kai nesuvaldomas noras lošti pažabojamas tik asmens prašymu daugiau čia jo neįleisti.

Lietuvos banko paslauga „Stop vartojimo kreditams“ įsigaliojo nuo lapkričio 1 d. ir yra nemokama visiems Lietuvos gyventojams. Bet kuris žmogus, nebegalintis nustoti skolintis arba norintis apsidrausti nebūti suviliotas greitų pinigų, gali pateikti prašymą neišduoti jam greitųjų kreditų.

Bet kuris greitųjų kreditų davėjas, prieš patvirtindamas kredito išdavimą, privalės patikrinti, ar kredito prašantis žmogus nėra įrašytas į šį sąrašą. Jį administruos ir tvarkys Lietuvos bankas.

Prašymą neišduoti greitųjų kreditų galima pateikti žmogui patogiu būdu: per elektroninės bankininkystės sistemą, prisijungiant prie paslaugos per „Elektroninių valdžios vartų“ portalą arba per Lietuvos banko interneto svetainę, prašymus įtraukti į sąrašą bus galima pateikti ir atvykus į Lietuvos banką, juos bus galima atsiųsti registruotu laišku arba elektroniniu paštu. Prašymas galios pasirinktą laikotarpį.

Be to, prašymą gali pateikti ne tik pats žmogus, bet ir kitas įgaliotas asmuo.

Jeigu artimieji (sutuoktinis, tėvai, pilnamečiai vaikai) tokio įgaliojimo neturės, tačiau įžvelgs nevaldomo skolinimosi problemą, jie galės kreiptis į teismą ir prašyti uždrausti savo artimajam sudaryti vartojimo kredito sutartis, o Lietuvos bankas, teismui tokį sprendimą priėmus, įrašys nurodytą asmenį į nekredituotinų asmenų sąrašą.

„Reguliariai sulaukdavome skambučių iš žmonių, prašančių, kad padėtume suvaldyti artimųjų besaikį skolinimąsi. Įsigaliojus Vartojimo kredito įstatymo pakeitimams, tokia galimybė taps prieinama ir, kaip tikimės, prisidės mažinant skaudžias neatsakingo skolinimo pasekmes“, – sako Rasa Cicėnienė, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų politikos skyriaus vyriausioji juriskonsultė.

Tiesa, panaši galimybė egzistavo ir iki šiol. Kai kurios greitųjų kreditų bendrovės jau anksčiau siūlė paslaugą klientams parašyti prašymą neišduoti jiems kredito. Tiesa, toks klientas galėdavo nueiti į kitą įstaigą, kur jo prašymo nėra, ir ramiai pasiskolinti.

Marija BUNKAITĖ, Asmeninių finansų trenerė:

Kad dėl naujos tvarkos sumažėtų išduodamų greitųjų kreditų, labai abejoju. Tie, kurie nori pasiskolinti, vis tiek ras būdų. Juolab kad ir šį prašymą galima bet kada atšaukti. Tad manau, kad nauja Lietuvos banko paslauga labiausiai bus naudinga užkertant kelią paimti paskolą kito vardu. Net jei ir neplanuojame imti greitųjų paskolų, naudinga parašyti šį prašymą ir taip apsisaugoti nuo tokių atvejų, kai pametus ar kitaip praradus asmens tapatybės dokumentą jūsų vardu būtų paimta greitoji paskola. Tokių atvejų yra nemažai, juo labiau kad mažesni rinkos dalyviai nėra atsakingi skolintojai, netaiko papildomų asmens identifikavimo procedūrų, todėl pasiskolinti pavyksta net ir pasinaudojant svetimu asmens dokumentu.

Kita kategorija žmonių, kuriems nauja tvarka bus naudinga, yra tie visuomenės nariai, kurie negali atsakyti už savo veiksmus. Tai jautri ir labai aktuali problema. Kažkodėl iki šiol neuždrausta skolinti protinę negalią turintiems asmenims, kurie nesupranta savo veiksmų, galbūt skolintis juos įkalbina aplinkiniai. Dalyvavau „Caritas“ Motinos ir vaiko globos namų projekte, kurio metu centro narės privaloma tvarka internete užpildė tokius prašymus. Manau, kad tokia tvarka galėtų būti taikoma ir kitose panašiose įstaigose.

Žinoma, jei labai reikės paskolos, kiekvienas gali sugalvoti alternatyvą ar tiesiog atšaukti savo prašymą. Tačiau jau pats žinojimas, kad paskola nebus suteikta, dažniausiai spontaniško skolinimosi atveju padeda. Nors situacijos tai smarkiai nepagerins. Greitųjų kreditų išdavimo skaičius parodo visuomenės finansinio raštingumo lygį. Juk greitieji pinigai yra labai brangūs ir nėra pateisinami. Deja, dažniausiai žmonės skolinasi, nes tai greita ir patogu, net negalvodami apie tai, kad paskolą reikės grąžinti. Jei žmogui likus savaitei iki atlyginimo trūksta pinigų ir jis nusprendžia skolintis, reikėtų iš anksto apskaičiuoti, kad kitą mėnesį jam vėl trūks, o dar reikės ir kreditą atiduoti. Tai suprantantieji visuomet ieškos kitų būdų. Štai Amerikoje, atliekant finansinio raštingumo testą, klausiama, kokiu atveju galima skolintis iš greitųjų kreditų bendrovių. Žinote, koks yra teisingas atsakymas? Niekada.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Straipsnis paimtas iš ve.lt