METUS PRADĖJO NAUJOMIS PATAISOMIS

Rūta Kerulytė
2020-01-09
„Nelošk tiek, kad taptum priklausomas“, „Pralošti gali ne tik pinigus“ – gali būti, kad jau netrukus tokius užrašus išvysime prie azartinių žaidimų reklamų. Tai numato naujos pataisos, kurioms pritaria parlamentarai iš skirtingų Seimo frakcijų – nuo Landsbergio iki Karbauskio.
Susivienijo net priešai
Seime – nedažnai pasitaikanti vienybės apraiška. Konservatorius Mykolas Majauskas su 13 parlamentarų grupe registravo pataisas, kad azartinių lošimų reklamose būtų rodomi įspėjamieji užrašai. Jeigu viskas klostysis pagal planą, jau nuo šių metų vasaros azartinių lošimų reklamas papildomai puoš įspėjamieji užrašai apie tai, kad dalyvaujant lošimuose gali susiformuoti priklausomybė ir patologinis potraukis lošti.

Šiam reikalui opozicija susivienijo su valdančiųjų atstovais, tad pataisų teikėjai tikisi sėkmės. „Projektas Seime sulaukė visų frakcijų atstovų palaikymo. Nuo Landsbergio iki Karbauskio. Todėl tikiuosi pristatyti jį artimiausiu metu. Nors kova nebus lengva, tikiuosi pergalės. Manau, kad turint platų palaikymą Seime, realu tikėtis šių pataisų įsigaliojimo nuo šių metų vidurio“, – pasakojo M.Majauskas.
Jis įsitikinęs, kad siekiant efektyvios priklausomybių nuo lošimų prevencijos būtina taikyti ne tik draudimo, bet ir šviečiamąsias priemones. „Azartiniuose lošimuose sudalyvauti ketinantis asmuo turi žinoti, kokias problemas jam ir jo šeimos nariams gali užtraukti neatsakingas žaidimas“, – teigė jis.

L.S. skaičius
510 – tiek prašymų savanoriškai apriboti savo galimybę lošti Lošimų priežiūros tarnyba praėjusį mėnesį. Tuo tarpu per visus 2019 m. tokių prašymų gauta tiek, kiek per visą savanoriškos programos 13 metų gyvavimo laikotarpį – net 5079 prašymai.

Pasipriešinimas nenustebintų
Anot konservatoriaus, Lietuvoje priimtos pataisos nebūtų naujiena: socialiai atsakingos lošimų reklamos praktika jau kuris laikas taikoma Europoje ir už jos ribų. „Juk verslo subjektai tokiose šalyse kaip Čekija, Italija, Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Šveicarija ir dar daugelis kitų sugebėjo susitvarkyti su informacijos apie lošimų sukeliamą žalą skelbimu, – vardijo pašnekovas ir pridūrė, – tikiu lošimų verslo Lietuvoje potencialu pakankamai, jog laikyčiau jį galinčiu ir galbūt netgi norinčiu parodyti didesnį socialinį sąmoningumą.“

Nepaisant to, parlamentaras pripažino, kad verslininkų oponavimas jo nenustebintų. „Pasipriešinimas atsiranda siūlant bet kokius pakeitimus: kartais iš paprasčiausios stagnacijos ir nenoro keistis, kartais – dėl akivaizdžių interesų. Nežadu atsitraukti dėl verslininkų noro toliau nevaržomai lobti iš priklausomybę galinčios sukelti veiklos be jokių papildomų įsipareigojimų ar atsakomybės“, – sakė M.Majauskas.
Vienintelis garantuotas pokytis – reikalavimas azartinių lošimų organizatoriams į užsakomas reklamas įtraukti įspėjamuosius užrašus apie lošimų sukeliamas neigiamas pasekmes. Anot politiko, tai neturėtų būti skausminga. „Jei tai kai kuriems verslininkams pasirodys pernelyg didelis įsipareigojimas – galbūt vertėtų pagalvoti apie kitas veiklos sritis“, – įsitikinęs pašnekovas.

Per daug optimizmo?
Pritarti pataisoms ne visi greiti. Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė juokauja, kad svarbiausia, jog naujus metus parlamentarai pradėjo ne draudimais, o tik įspėjimais. „Tikriausiai galima įvesti tokį reguliavimą, tačiau reikia pasikonsultuoti su verslo subjektais, kuriuos tai palies. Duoti laiko pasiruošti pokyčiams. Svarbu, kad apsieitų be draudimo formos“, – akcentavo A.Armonaitė.
Tiesa, pašnekovė turėjo abejonių, ar pavyks patvirtinti jau liepą. Gal optimizmo kiek per daug? „Nesu tikra, ar laiko pakaks. Juk projektas tik užregistruotas, net nebuvo pateiktas. Kaip žinome, Seime laukia netrumpa procedūra, kad būtų išdiskutuoti visi pasiūlymai ir pats projektas. Nedrįsčiau spėlioti, kada pavyks įvykdyti visas procedūras, tačiau jei tikisi, kad įsigalios liepą, projektas turės būti labai greitai priimtas. O sesija prasideda tik kovą. Gal reikėtų permąstyti pasirinktas datas, tačiau diskusija gera ir prasminga“, – teigė parlamentarė.


Komentaras
Lošimų priežiūros tarnybos (LPT) teisėkūros, personalo ir bendrųjų reikalų skyriaus vyriausiasis specialistas, psichologas Oleg Mackevič:– Kaip ir bet kokias probleminio lošimo prevencines priemones vertinu teigiamai. Prevencijos efektyvumas seniai pagrįstas ir ji yra sėkmingai taikoma įvairiose srityse. Įspėjamieji užrašai lošimų reklamoje seniai naudojami įvairiose Europos šalyse, kurios turi ilgametes probleminio lošimo prevencijos strategijas, dėl to neturiu jokių abejonių dėl jų veiksmingumo. Kalbant apie atliktus tyrimus galima būtų paminėti prieš trejetą metų Australijoje atliktą tyrimą dėl įspėjamųjų užrašų lošimų reklamose. Tyrėjų nuomone, įspėjamieji užrašai efektyviai mažina reklamos poveikį. Iš kitos pusės, tokie užrašai galimai padėtų formuoti tinkamas nuostatas į azartinius lošimus ir tikėtinai leistų asmeniui kritiškiau pažvelgti į save ir savo pomėgius bei įvertinti, ar jo lošimas iš tiesų yra tik pramoga.

Straipsnis paimtas iš lsveikata.lt