Psichologas Olegas Mackevičius. Asmeninio archyvo nuotrauka

Psichologas O. Mackevičius: dauguma lošiančiųjų lošia ne dėl to, kad nori laimėti pinigų

„Nemažai lošiančiųjų turi labai aukštą savižudybės riziką, nes žmogus išsenka nuo pasekmių ir su jomis nesusitvarkęs priima sprendimą nusižudyti“, – sako psichologas OLEGAS MACKEVIČIUS. Kaip pramoga prasidėjęs pirmasis apsilankymas lošimų punkte piktnaudžiaujant gali sugriauti tiek lošėjo, tiek artimųjų gyvenimus. Milžiniškos skolos, vagystės iš šeimos ir smegenyse vykstantys cheminiai procesai prilygsta psichoaktyviųjų medžiagų vartojimui.

Nugriaudėjus „BaltCap“ buvusio vadovo Šarūno Stepukonio skandalui apie praloštus dešimtis milijonų eurų, visuomenėje ir vėl garsiai kalbama apie opią problemą – azartinius lošimus. Tai viena klastingiausių priklausomybių, viliojanti lengvais pinigais, blizgančiais žaidimų automatais ir visur matomomis reklamomis.

Lošimų priežiūros tarnybos prie LR Finansų ministerijos vyr. specialistas, psichologas O. Mackevičius perspėja, kad net iš pažiūros nekalti žaidimai ar lažybos su draugais gali tapti kelio lošimų priklausomybės link pradžia: „Žaidžiant „Monopolį“ sugalvojamas prizas – surenkame po du eurus, ir laimėtojas pasiima visą banką. Jau vyksta lošimas.“

Azartinių lošimų priklausomybė nepagydoma, su ja susitvarko vos penktadalis, o atkrytis gali laukti net ir po daugelio susilaikymo metų. Nepaisant to, psichologas ragina jausti daugiau supratingumo ir ypač reikalingo palaikymo: „Norėtųsi, kad būtume pakantesni, ištiestume ranką pažeistiems visuomenės nariams, kad būtų drąsiau grįžti. Sveikti yra gerokai lengviau, kai žinai, kad kas nors tavęs laukia.“

Apie lošimų žalą kalbama daug, ir puikiai suprantame, koks tai rimtas pavojus. Kodėl vis tiek turime tokią didelę problemą šalyje?

Mes neišsiskiriame iš kitų pasaulio šalių. Moksliniais tyrimais yra teigiama, kad probleminių lošėjų skirtingose valstybėse yra nuo 0,5 iki 3 proc., Estijoje jų skaičius siekia 1,3 proc., Latvijoje, apibendrinus tiek probleminius, tiek patologinius lošėjus – 8 proc., o Lietuvoje 2017 m. duomenimis – 2,5 proc. Kur yra pasiūla ir galimybės lošti, ten atsiras vartotojas. Nesinorėtų dramatizuoti, kad mūsų pozicija labai bloga.