Praėjusį šeštadienį „Alytaus naujienos“ paskelbė užsakomąjį dešimties anonimų pasirašytą viešą laišką. Buvau apkaltintas, kad inicijavau draudimą į „laisvalaikio pramogas siūlančius“ lošimų salonus patekti problemų dėl lošimo turintiems žmonėms.
Dar 2014 metų vasarą mano iniciatyva buvo pateikta Azartinių lošimų įstatymo pataisa, kuri įpareigotų lošimų organizatorius laikytis pačių (patologinių) lošėjų pasirašytų prašymų neįleisti jų į lošimų salonus. Kurį laiką buvau nusivylęs jausdamas, kad lošimų lobistai daro įtaką mano kolegoms. Tikėtina, kad ne be jų įtakos Seimo Biudžeto ir finansų komitetas kelerius metus procedūriniais veiksmais nuolat atidėliojo šios pataisos svarstymą Seime, nesyk dėl tos pačios pataisos kreipdavosi į Vyriausybę.
Galų gale paskutinę šių metų birželio dieną buvo priimta mano teikta pataisa – lošimų organizatoriai įpareigoti laikytis pačių lošėjų pasirašytų prašymų neįleisti jų į lošimų salonus. Inicijavau ir tuo džiaugiuosi. Džiaugiuosi, kad galų gale, nepaisant milžiniškų paties Samuilo Kaco ir Lino Sesicko pastangų, Seimas mano pasiūlymui pritarė. Paprastai tariant, ši iniciatyva reiškia: nepilnamečiai ir (patologiniai) lošėjai patirs kliūtis ir nebegalės pralošti savo ir savo šeimos pinigų.
Suprantama, kad dėl to lošimų organizatoriai gaus mažiau pelno, bet ar ciniškas jo siekis, kai priklausomybę lošti turintys asmenys kasdien pralošia ne tik savo, bet ir savo šeimų gyvenimus, neprasilenkia su visuomenės interesu?
Šį reguliavimą taiko ne tik Lietuva, bet ir Norvegija, Portugalija, Belgija, Malta, Didžioji Britanija, kitos pažangios šalys. Man apmaudu, kad tikrieji užsakomojo straipsnio autoriai, surinkę net savo darbuotojų parašus, ypač nepatenkinti tokiu reglamentavimu.
Priešingai, mano oponentai mano, kad „bendravimas“ su lošimo automatu yra „laisvalaikio pramoga“. Akivaizdu, kad, vadovaujantis tokia logika, ir narkotikų ar besaikis alkoholio vartojimas gali būti „laisvalaikio pramoga“. Azartiniai lošimai irgi „laisvalaikio pramoga“. Tik ar visuomenė turi užsimerkti ir leisti nekontroliuojamai teikti tokias „laisvalaikio pramogas“ visiems, net ir tiems, kurie nesulaukė pilnametystės ar išgyvena priklausomybę?
Gerbiamieji lošimų organizatoriai, automatų savininkai ir lobistai, atsakykite, nejaugi nepilnamečių ir probleminių lošėjų neįleidimas į lošimo salonus daro tokią didelę įtaką Jūsų pelnui, kad tiek daug pastangų ir kapitalo investuojate į poveikio darymą?
Tik norėčiau priminti, kad dar 2011 metų birželio 21 dieną Konstitucinis Teismas nustatė: „(…) moksliškai įrodyta, jog dalyvavimas azartiniuose lošimuose gali sukelti daugybę neigiamų pasekmių; Pasaulio sveikatos organizacijos taikomoje tarptautinėje statistinėje ligų ir sveikatos problemų klasifikacijoje nurodyta, kad įpročių ir potraukių sutrikimams priskiriamas ir patologinis potraukis lošti. Be to, lošimai ir lažybos, kaip ir tabako rūkymas bei alkoholio vartojimas, priskirtini prie problemų, susijusių su gyvenimo būdu.“
Moksliniais tyrimais nustatyta, kad probleminių lošėjų skaičius atskirose šalyse svyruoja nuo 0,5 iki 5 proc., o patologinių (sergančių) lošėjų – nuo 0,3 iki 3,3 proc. Ir Jūsų, gerbiamieji lobistai, nenaudai dauguma tyrimų rezultatų rodo, kad būtent lošimo automatai yra pagrindinė priežastis probleminiams lošėjams atsirasti.
Lietuvoje dabar oficialiai registruoti jau 4322 probleminiai lošėjai. Ir jų nuolat daugėja. Bet baisiausia, kad nuo priklausomybės kenčia ne tik patys lošėjai, bet ir jų šeimos bei ypač mažamečiai vaikai. Kiekviena šeima, kurioje yra probleminis lošėjas, žino, kaip sudėtinga jam padėti, suvokia, kokį skausmą jis kelia aplinkiniams.
Pavyzdžiui, vakare, eidamas pirkti vaistų sergančiam vaikui, nejučia užsuka į lošimų automatų saloną ar kazino ir pralaimi vaistams skirtus pinigus. Kitąsyk to nebepakanka, imamos paskolos, kurios sunkia našta užgula visą šeimą. Deja, bet vis dažniau pasitaiko atvejų, kai tokios skolos padengiamos ir iš varžytynių.
O ar Jums, gerbiamieji lošimų organizatoriai ir lobistai, teko kada nors pažvelgti verkiančiai lošėjo žmonai su mažamečiu vaiku rankose į akis? Pabandykite, gal tada praeis noras ir dangstytis bei manipuliuoti salonų samdomais darbuotojais.
Nepraloškite savo gyvenimo, mieli alytiškiai.
Julius Sabatauskas
Straipsnis paimtas iš alytausnaujienos.lt